Konferencia: Mladí ľudia a dobrovoľníctvo na miestnej a regionálnej

Autor: Martin Labudík | 15.6.2011 o 20:19 | Karma článku: 1,00 | Prečítané:  294x

Považská Bystrica 30.5.2011 Podať mládeži motiváciu k dobrovoľníckym aktivitám, ponúknuť im rôzne možnosti dobrovoľníctva a poskytnúť priestor k prezentácii rôznym neziskovým organizáciám z regiónu. Presne takýto mala cieľ konferencia s názvom Mladí ľudia a dobrovoľníctvo na miestnej a regionálnej úrovni.

Konferencia sa konala v zasadacej miestnosti Mestského zastupiteľstva na Mestskom úrade v Považskej Bystrici pod záštitou primátora Mesta Považská Bystrica, ktorý ju otvoril a privítal účastníkov. Hlavnými organizátormi konferencie okrem Mesta Považská Bystrica boli Rada mládeže Trenčianskeho kraja v Dubnici nad Váhom a Odbor mladých matičiarov pri Miestnom odbore Matice slovenskej v Považskej Bystrici
Otváracou témou konferencie bola legislatíva dobrovoľníctva, ktorú mladým prezentoval študent Masarykovej univerzity Rastislav Sovík. Zákon o mládeži č. 282/2008 Z.z. a pripravovaný zákon o dobrovoľníctve bol možno pre niektorých študentov nudným počúvaním, ale veľa dobrovoľníkom poskytol potrebné informácie o právnej forme dobrovoľníctva.

Čo však mládež nečakala bola participácia v podaní Jána Bučkuliaka z Občiansko-demokratickej mládeže, ktorý nielen podal svoj najlepší pohľad na participáciu, ale svojím výkonom si vyslúžil aplaus väčšiny študentov a mladých. Okrem J.Bučkuliaka vystúpili Gabriela Gliševičová z Iuventy, Dušan Václav zo Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže, Peter Lengyel, Ján Šajtlava, Marek Wesserle z eRKa, Lenka Kvasnicová z Úsmev ako dar a Daniela Huliaková z Skautského zboru v Žiline.

Každý lektor hoci rozprával o dobrovoľníctve, ale o inom spôsobe. Tento mix lektorov bol úmyselný, aby mladí ľudia pochopili čo je dobrovoľníctvo, akým spôsobom je realizované v rôznych organizáciách a na koľko odvetví sa dobrovoľníctvo delí. Mladí si vypočuli aj o Európskom roku dobrovoľníctva, o ktorom rozprávala G. Gliševičová, koordinátorka ERD.
Mladí si okrem manažmentu dobrovoľníctva a spôsobov motivácie a vzdelávania dobrovoľníkov v jednotlivých organizáciách vypočuli aj o sociálnej práci v rámci dobrovoľníctva, ktorá je tak vzácna a náročná. Táto oblasť dobrovoľníctva je citlivou témou v dobrovoľníctve a v Považskej Bystrici ma veľmi slabé odozvy, lebo dobrovoľníkov je v nej veľmi málo.

Astronomický klub Juraja Bardyho so sídlom v Plevníku – Drienovom neostal nepovšimnutý. Členovia AKJB spolu s dobrovoľníkmi prezentovali svoju činnosť a s pomocou špeciálnych ďalekohľadov, ktoré si doviezli, ponúkli možnosť účastníkom konferencie a širokej verejnosti pozrieť si slnko za denného svetla.

Neformálna skupina Mládežnícky parlament v Považskej Bystrici sa staral o koordináciu dobrovoľníkov, ktorí pomáhali na konferencii zdokumentovať konferenciu (pomocou fotoaparátu, kamery). Ďalšia skupina dobrovoľníkov pripravovala občerstvenie, ktoré veľmi chutilo nejednému účastníkovi.
Organizátori pripravujú dotazníky s cieľom zistiť, či konferencia naozaj zanechala v účastníkoch nejaké výnimočne dojmy, prípadne či získali informácie, ktoré by ich nadchli k dobrovoľníctvu.

Martin Labudík, organizátor konferencie a člen predsedníctva RM TNK
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?