Konferencia: Mladí ľudia a dobrovoľníctvo na miestnej a regionálnej

Autor: Martin Labudík | 15.6.2011 o 20:19 | Karma článku: 1,00 | Prečítané:  290x

Považská Bystrica 30.5.2011 Podať mládeži motiváciu k dobrovoľníckym aktivitám, ponúknuť im rôzne možnosti dobrovoľníctva a poskytnúť priestor k prezentácii rôznym neziskovým organizáciám z regiónu. Presne takýto mala cieľ konferencia s názvom Mladí ľudia a dobrovoľníctvo na miestnej a regionálnej úrovni.

Konferencia sa konala v zasadacej miestnosti Mestského zastupiteľstva na Mestskom úrade v Považskej Bystrici pod záštitou primátora Mesta Považská Bystrica, ktorý ju otvoril a privítal účastníkov. Hlavnými organizátormi konferencie okrem Mesta Považská Bystrica boli Rada mládeže Trenčianskeho kraja v Dubnici nad Váhom a Odbor mladých matičiarov pri Miestnom odbore Matice slovenskej v Považskej Bystrici
Otváracou témou konferencie bola legislatíva dobrovoľníctva, ktorú mladým prezentoval študent Masarykovej univerzity Rastislav Sovík. Zákon o mládeži č. 282/2008 Z.z. a pripravovaný zákon o dobrovoľníctve bol možno pre niektorých študentov nudným počúvaním, ale veľa dobrovoľníkom poskytol potrebné informácie o právnej forme dobrovoľníctva.

Čo však mládež nečakala bola participácia v podaní Jána Bučkuliaka z Občiansko-demokratickej mládeže, ktorý nielen podal svoj najlepší pohľad na participáciu, ale svojím výkonom si vyslúžil aplaus väčšiny študentov a mladých. Okrem J.Bučkuliaka vystúpili Gabriela Gliševičová z Iuventy, Dušan Václav zo Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže, Peter Lengyel, Ján Šajtlava, Marek Wesserle z eRKa, Lenka Kvasnicová z Úsmev ako dar a Daniela Huliaková z Skautského zboru v Žiline.

Každý lektor hoci rozprával o dobrovoľníctve, ale o inom spôsobe. Tento mix lektorov bol úmyselný, aby mladí ľudia pochopili čo je dobrovoľníctvo, akým spôsobom je realizované v rôznych organizáciách a na koľko odvetví sa dobrovoľníctvo delí. Mladí si vypočuli aj o Európskom roku dobrovoľníctva, o ktorom rozprávala G. Gliševičová, koordinátorka ERD.
Mladí si okrem manažmentu dobrovoľníctva a spôsobov motivácie a vzdelávania dobrovoľníkov v jednotlivých organizáciách vypočuli aj o sociálnej práci v rámci dobrovoľníctva, ktorá je tak vzácna a náročná. Táto oblasť dobrovoľníctva je citlivou témou v dobrovoľníctve a v Považskej Bystrici ma veľmi slabé odozvy, lebo dobrovoľníkov je v nej veľmi málo.

Astronomický klub Juraja Bardyho so sídlom v Plevníku – Drienovom neostal nepovšimnutý. Členovia AKJB spolu s dobrovoľníkmi prezentovali svoju činnosť a s pomocou špeciálnych ďalekohľadov, ktoré si doviezli, ponúkli možnosť účastníkom konferencie a širokej verejnosti pozrieť si slnko za denného svetla.

Neformálna skupina Mládežnícky parlament v Považskej Bystrici sa staral o koordináciu dobrovoľníkov, ktorí pomáhali na konferencii zdokumentovať konferenciu (pomocou fotoaparátu, kamery). Ďalšia skupina dobrovoľníkov pripravovala občerstvenie, ktoré veľmi chutilo nejednému účastníkovi.
Organizátori pripravujú dotazníky s cieľom zistiť, či konferencia naozaj zanechala v účastníkoch nejaké výnimočne dojmy, prípadne či získali informácie, ktoré by ich nadchli k dobrovoľníctvu.

Martin Labudík, organizátor konferencie a člen predsedníctva RM TNK
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Máme na viac, než zborovičkovaní bliakať Slovenskoooo

Máme potenciál byť jednou z najlepších krajín.


Už ste čítali?